Kunstmakelaardij Metzemaekers
Op deze pagina vindt u een overzicht van kunstenaars waarvan u op deze site meer informatie kunt vinden.

Vries, Corstiaan De [4 ]

Rotterdam, 1936 - Amsterdam, 2008

Biografie: Corstiaan De Vries

Beeldend Kunstenaar Corstiaan de Vries bezocht de Rotterdamse Academie en volgde de opleiding in de afdeling ´Monumentaal` bij de leraren Marius Schipper en Jan Voskuyl. Na zijn studie heeft hij decors en kostuumontwerpen gemaakt en is -om den brode - een tijdlang Pianist bij het destijds befaamde Cabaret Lurelei geweest. Behept met een hartgrondige afkeer van verf zocht hij naar andere materialen om zijn creatieve ideeën Vorm te geven. Hij experimenteerde met pen en o.i.-inkt en vond tenslotte het gereedschap naar zijn hand in het Kleurpotlood. In 1967 maakte hij er zijn eerste Portret mee en heeft er sindsdien een internationale naam als portrettekenaar mee verworven. Hij heeft Portretten gemaakt van de voormalige koningin Juliana, de Amerikaanse admiraal Crowe en zijn vrouw, de kleinkinderen van Freddy Heineken, Simone Kleinsma om er maar enkele te noemen van de velen die voor hem geposeerd hebben in zijn vijfendertigjarige loopbaan als portrettist.

Corstiaan werkt met Kleurpotlood op zuurvrij karton en dat geeft zijn tekeningen - aldus de Kunstenaar - ´mits niet blootgesteld aan de zon een even lange levensduur als elk ander schilderij´. Hij doet gemiddeld een maand over de uitvoering van een portretopdracht - wat kort lijkt, als je de ingewikkelde Compositie van veel van zijn werken in aanmerking neemt. Van zijn personages - ´´kinderen, jongeren. familiegroepen - maakt hij wat de opdrachtgever ervan verwacht: een herkenbaar Portret. Maar wat Corstiaan aan die herkenbaarheid toevoegt, is de houding van zijn personages, de enscenering van hun omgeving. Een Portret ontstaat na een zorgvuldige ´mise-en-scène´. waarin de personages met huisdieren, Speelgoed en meubilair worden geplaatst. In die boeiende presentatie schuilt een belangrijk deel van de charme van de Portretten van de Kunstenaar.

Veel mensen herinneren zich dat Corstiaan een aantal jaren geleden in het tv-programma van Rik Felderhof op Bali was. Hij maakte daar de imposante triptiek ´Dans´, waarin hij zijn virtuositeit als Kunstenaar ten volle kon ontplooien. Het drieluik - middenstuk 120 x 180 cm. zijstukken elk 120 x90 cm - verbeeldt in vloeiende lijnen en boeiende Kleuren de magie van de Balinese danskunst. Het vormt het ´piéce de milieu´ van de tentoonstelling van vrije werken en Portretten van de Kunstenaar bij het Museum Jan van der Togt.

Soms hoort de Kunstenaar het verwijt dat hij zijn personages ´te mooi´ maakt. Wat is hierop zijn Antwoord ? Corstiaan: ´Er zijn in onze tijd veel meer mooie mensen dan vroeger. En ouders laten hun kinderen nu eenmaal ´op z´n mooist´ portretteren. Maar ik laat mij ook inspireren door mensen die bij de eerste aanblik niet in aanmerking komen voor een prijs in een ´beauty contest´. Ik heb onlangs nog een Portret gemaakt van een oude ´jordanees´ in wie ik een zekere schoonheid zag. Ik heb hem afgebeeld met een Chinese muts op. Het was een kop, waard om vastgelegd te worden.'

 

Lees verder
Werken in het archief (17)
Signatuur