Kunstmakelaardij Metzemaekers
Op deze pagina vindt u een overzicht van kunstenaars waarvan u op deze site meer informatie kunt vinden.

Franck Slama / Invader

1969

Biografie: Franck Slama / Invader

Invader is een pseudonieme Franse straatartiest. Hij staat bekend om zijn keramische tegelmozaïeken die zijn gemodelleerd naar de gepixelde kunst van 8-bit videogames uit de jaren 70 en 80, waarvan er veel de titulaire aliens uit de arcadegames Space Invaders, Pac-Man en Super Mario Bros. (de inspiraties voor zijn pseudoniem) afbeelden. Vanaf december 2020 zijn zijn creaties te zien op zeer zichtbare locaties in 79 steden in 20 landen. Om zijn stadsbrede installaties, of "Invasions", te begeleiden, publiceert Invader boeken en kaarten als gidsen naar de locaties van zijn mozaïeken.

Invader, afgestudeerd aan een Parijse École des Beaux-Arts, haalde aanvankelijk inspiratie voor zijn creaties uit de videogames die hij speelde toen hij opgroeide in de jaren 70 en 80. Door tegels te gebruiken om de pixels in de 8-bit graphics van de games weer te geven, begon Invader in de jaren 90 met het maken van mozaïeken in Parijs, en installeerde vervolgens mozaïeken in 31 andere steden in Frankrijk.

Invader heeft sindsdien "invasies" georganiseerd in steden en landen over de hele wereld, waaronder zeven in New York City en drie in Hong Kong. Hij installeert vaak mozaïeken op cultureel en/of historisch belangrijke locaties, met als een opvallend voorbeeld zijn mozaïek van 31 december 1999 op de letter D van het Hollywood Sign, dat de Y2K-bug markeert. Tijdens latere reizen naar Los Angeles plaatste hij ook mozaïeken op de acht andere letters van het bord.

Parijs blijft een belangrijke locatie voor het werk van de kunstenaar; in juni 2011 markeerde Invader de installatie van zijn 1000e werk in Parijs met een tentoonstelling in La Générale getiteld 1000. Sinds 2000 heeft hij ook meer dan 70 werken in Hong Kong geïnstalleerd. In januari 2020 had Invader mozaïeken gemaakt in 79 steden, met 3.858 Space Invaders die meer dan 1,5 miljoen keramische tegels omvatten, en had 24 "invasiekaarten" gepubliceerd. In 2012 maakte Invader een korte film Art4Space waarin hij zijn poging documenteerde om een ​​van zijn aliens de ruimte in te lanceren op een aangepaste weerballon.

Invader maakt ook QR-codemozaïeken met behulp van zwart-witte tegels. De patronen kunnen eenvoudig worden gedecodeerd met behulp van standaard QR-lezer-smartphone-apps; een van die berichten luidt, wanneer gedecodeerd, "Dit is een invasie." Invader-installaties zijn gewilde verzamelobjecten geworden, tot het punt dat sommige werken zijn gestolen van de muren waarop ze waren geïnstalleerd.

Meerdere bronnen hebben Franck Slama geïdentificeerd als Invader. Invader werkt incognito, vaak gemaskerd en grotendeels 's nachts. Om zijn anonimiteit voor de camera te beschermen tijdens interviews, pixelleert hij zijn eigen beeld of draagt ​​hij een masker. Hij beweert dat slechts een paar mensen zijn echte naam en zijn gezicht kennen en dat zijn ouders denken dat hij werkt als tegelzetter in de bouwsector.

Lees verder
Werken in het archief (2)